Info—golfregler

Rømø Golf KLUB

12-2. Identificering af bold
Ansvaret for at spille den rigtige bold påhviler spilleren. Enhver spiller bør forsyne sin bold med et identifikationsmærke.

Hvis en spiller har grund til at tro, at en bold i hvile er hans, og det er nødvendigt at løfte bolden for at identificere den, må han løfte bolden uden straf for at identificere den.

Før spilleren løfter bolden, skal han bekendtgøre sin hensigt over for sin modstander i hulspil eller sin markør eller en medslagspiller i slagspil og markere boldens position. Han må så løfte bolden og identificere den, under forudsætning af at han giver sin modstander, markør eller medslagspiller lejlighed til at iagttage løftningen og genplaceringen. Bolden må ikke renses, ud over hvad der er nødvendigt for at identificere den, når den er løftet efter Regel 12-2.

Hvis bolden er spillerens bold, og han undlader at handle i overensstemmelse med denne fremgangsmåde eller dele heraf, eller hvis han løfter sin bold for at identificere den, når det ikke er nødvendigt at løfte den, pådrager han sig ét straffeslag. Hvis den løftede bold er spillerens bold, skal han genplacere den. Undlader han dette, pådrager han sig den almindelige straf for overtrædelse af Regel 12-2, men der er ingen yderligere straf efter denne Regel.